THC – czyli co to jest tetrahydrokannabinol i jakie są jego właściwości?

Wiedza o konopiach

THC, czyli tetrahydrokannaibnol to substancja występująca w marihuanie, która działa w sposób podobny od anandamidu wytwarzanego przez organizm ludzki.

THC

Tetrahydrokannabinol znajduje się w gruczołach żywicznych marihuany, głównie wokół narządów rozrodczych rośliny. W marihuanie występują także inne związki nazywane kannabinoidami. CBD (kannabidiol) to substancja, która hamuje psychoaktywne efekty tetrahydrokannabinolu. W ludzkim organizmie THC łączy się z receptorami w mózgu i wpływa na myślenie, koncentrację, pamięć, percepcję sensoryczną. 

THC - działanie

THC może wpływać na zmianę postrzegania i myślenia. Skutki są odczuwalne po około 10-30minut od spożycia i utrzymują się około dwóch godzin. Czasem zdarzają się niepożądane działania, np. problemy z pamięcią krótkotrwałą. THC wpływa na hipokamp, który odpowiada za pamięć, a także stymuluje wytwarzanie dopaminy, która powoduje uczucie euforii. Inne związki znajdujące się w marihuanie mogą zmniejszać negatywne skutki THC.

Medyczne zastosowania tetrahydrokannabinolu

Wielu pacjentów chwali marihuanę jako naturalną alternatywę dla leków na receptę. Docenienia jest jej skuteczność w leczeniu stresu pourazowego oraz choroby Crohna. Obecnie w wielu rejonach Stanów Zjednoczonych legalne jest stosowanie marihuany w celach medycznych. THC może być wytwarzany z marihuany lub syntetyzowany.

THC - tetrahydrokannabinol

THC - wpływ na serce

Badania wykazały, że nieduże dawki THC mogą zmniejszać ryzyko zawału, a także minimalizować ilość trwałych uszkodzeń, które powstają w czasie operacji na sercu.

THC - zagrożenie

Marihuana to najpopularniejsza nielegalna używka. Badania sugerują, że THC może wpływać na ujawnienie się schizofrenii u osób, które miały w rodzinie przypadki tej choroby. Innym zagrożeniem związanym z THC jest obniżenie zdolności motorycznych, np. w czasie prowadzenia samochodu. Zgodnie z doniesieniami NIDA, szczury wystawione na działanie THC przed urodzeniem wykazywały problemy z uczeniem się i pamięcią, jednak testy na grupie nastolatków nie dały takich rezultatów. Naukowcy podejrzewają, że młodzież sięga równie często po inne używki takie jak papierosy i alkohol, dlatego trudno ustalić jednoznacznie, która z substancji ma negatywny wpływ na wyniki w nauce.

THC - przedawkowanie

Artykuły spożywcze zawierające THC mogą prowadzić do przedawkowania, ponieważ trudno jest określić prawidłową porcję takich produktów. Jest to problemem w stanach, w których zalegalizowano medyczną marihuanę.Śmiertelne przedawkowanie tej substancji jest praktycznie niemożliwe. Mózg wytwarza prengenolon, który w razie potrzeby hamuje działanie THC. THC wpływa na receptory, powodując uwolnienie pregnenolonu i tym samym osłabia własne działanie. Ten mechanizm skutecznie zapobiega przedawkowaniu marihuany.

Tetrahydokannabinol jest znany z psychoaktywnego działania na organizm, jednak te właściwości mogą być zmniejszane przez inne substancje, np. CBD. THC jest coraz częściej zastępowany właśnie przez CBD, który ma wiele właściwości leczniczych i nie jest psychoaktywny.