Olej konopny poznaj jego właściwości i zastosowanie

Wiedza o konopiach

Olej konopny to produkt, który z roku na rok zdobywa coraz większą popularność. Sama jego nazwa może być co prawda kojarzona z nielegalnymi używkami, ale w rzeczywistości wytwarzany jest on z nieco innych składników. Może być wykorzystywany na wiele różnych sposobów, w tym do pielęgnacji ciała. Warto dowiedzieć się nieco więcej na temat jego niezwykłych właściwości.

Olej konopny w kosmetyce

Mało kto wie, że konopie mogą być wykorzystywane w celach kosmetycznych. Trzeba jednak zaznaczyć, że do produkcji oleju wykorzystywane są konopie siewne. Są one rośliną pokrewną dla konopi indyjskich. W odróżnieniu od nich, nie posiadają żadnych właściwości narkotycznych i nie mogą być używane do produkcji używek. Olej konopny o najwyższej jakości nie powinien być rafinowany; tłoczy się go na zimno, w temperaturze 40 C. Posiada on wiele właściwości zdrowotnych, doskonale wpływa również na naszą skórę i włosy. Z tego powodu warto wybierać te kosmetyki, które zawierają go w swoim składzie.

Olej konopny - zastosowanie

Ojczyzną konopi siewnych są centralne regiony Azji. W tamtych stronach roślina ta jest znana od całych wieków i bardzo powszechnie wykorzystywana do wielu różnych celów – na przestrzeni wieków produkowano z nich między innymi papier oraz różne tkaniny. Od dawna znane są również właściwości pielęgnacyjne oleju z konopi. Już w starożytności używano go w przypadku podrażnień skórnych; przyśpieszał gojenie ran i łagodził ból. Niestety, zakaz uprawy i stosowania konopi indyjskich sprawił, że w czasach nowożytnych również konopie siewne nie zdobyły dużej popularności w świecie zachodnim. Teraz zaczyna się to powoli zmieniać.

skład oleju konopnego

Olej konopny – skład

Trudno jest znaleźć inny olej roślinny, który miałby tak doskonałe właściwości pielęgnacyjne. Jego skład zbudowany jest w dużym stopniu z bezcennych dla naszego organizmu kwasów tłuszczowych omega – 6 oraz omega – 3. Składniki te są niezwykle korzystne dla naszego zdrowia, ale musimy je dostarczać do organizmu we właściwych proporcjach. Olej konopny jest jednym z unikalnych produktów spożywczych, w których proporcje te są zachowane idealnie i wynoszą 3:1. W oleju znajdziemy również całe mnóstwo innych składników – zarówno kwasów jak i minerałów – które doskonale wpływają na nasz organizm i zdrowie skóry.

Olej konopny – właściwości

Olej konopny charakteryzuje się doskonałym wchłanianiem, dzięki czemu z łatwością można dokładnie natrzeć nim skórę. Zarówno w surowej formie jak i jako składnik kosmetyków oferuje niezwykłe właściwości. Ze względu na swoje działanie nawilżające, bardzo dobrze sprawdza się do nawilżania skóry suchej. Można również stosować go w przypadku skóry tłustej oraz wrażliwej. Spowalnia procesy starzenia się skóry i zapobiega powstawaniu zmarszczek.

Zawarte w nim składniki wzmacniają skórę i zwiększają jej odporność. Staje się ona dzięki temu mniej narażona na choroby, różnego rodzaju podrażnienia oraz działanie szkodliwych czynników zewnętrznych. Dostarcza również skórze wszystkich składników odżywczych jakich tylko potrzebuje do prawidłowego funkcjonowania i normalnego przebiegu zachodzących w niej procesów.