Szwajcaria uruchomiła program legalnej sprzedaży marihuany

Informacje

Szwajcaria uruchomiła zapowiadany od trzech lat program legalnej sprzedaży marihuany osobom dorosłym. Bazylea stała się pierwszym miastem, które uruchomiło program na przełomie stycznia i lutego. W międzyczasie, 21 marca, ostatecznie zatwierdzono uruchomienie "Zuri Can, cannabis with responsibility" w Zurychu, które ma zostać uruchomione latem tego roku; pierwotnie miało to nastąpić rok wcześniej. Kto będzie mógł legalnie kupić susz konopi w Szwajcarii i na jakich zasadach? Oto więcej informacji.

Szwajcaria rozpoczęła program legalnej sprzedaży marihuany osobom dorosłym

Po raz pierwszy informowaliśmy o zmianie szwajcarskiego prawa na takie, które pozwala na projekt badawczy obejmujący legalną sprzedaż konopi indyjskich i ich przetworów dorosłym obywatelom latem 2020 roku. Przeczytasz o tym w T U T A J.

"Zuri Can, marihuana z odpowiedzialnością"

Pierwszym miastem z legalną marihuaną miał być Zurych, o czym informowaliśmy w 2021 roku:

"Program, którego pełna nazwa brzmi "Zuri Can, konopie z odpowiedzialnością", rozpocznie się już w nadchodzącym roku. Badanie jest możliwe dzięki zmianie prawa, która została wprowadzona przez szwajcarski parlament w 2020 roku. Prawo wprowadzone przez szwajcarskie władze pozwala miastom na prowadzenie badań naukowych nad rekreacyjnym używaniem konopi indyjskich i jego skutkami oraz na badanie rynku konopi indyjskich".

Cały artykuł można przeczytać w T U T A J.

Niestety, w "nadchodzącym", tj. 2022 roku, program nie wystartował i ostatecznie pierwszym miastem, które uruchomiło program legalnej sprzedaży konopi indyjskich dla dorosłych, stała się Bazylea w styczniu tego roku. W Bazylei program miał również wystartować latem ubiegłego roku, początkowo obejmując 400 osób w ciągu pierwszych sześciu miesięcy programu. Artykuł na ten temat z kwietnia 2022 r. można znaleźć w T U T A J.

Bazylea rozpoczęła program legalnej sprzedaży marihuany dorosłym

Począwszy od przełomu stycznia i lutego tego roku, 400 mieszkańców gminy Bazylea może legalnie kupować konopie indyjskie i przechodzić ustalone testy co sześć miesięcy. Sześć produktów z konopi indyjskich - cztery rodzaje suszu i dwa rodzaje haszyszu - jest dostępnych dla osób biorących udział w programie. Uczestnicy programu mogą zakupić do dziesięciu i nie więcej niż dziesięć gramów THC miesięcznie. Koszt jednego grama to około 40 złotych. Program ma trwać trzy i pół roku z możliwością przedłużenia.

"Zuri Can, marihuana z odpowiedzialnością" w końcu wystartuje tego lata?

Pierwszego dnia tej wiosny Federalne Biuro Zdrowia Publicznego (OFSP), centrum zdrowia publicznego rządu federalnego Szwajcarii, ostatecznie zatwierdziło program legalnej sprzedaży konopi indyjskich dla dorosłych "Zuri Can, Cannabis with Responsibility". Mówi się, że stanie się to rzeczywistością tego lata na przełomie lipca i sierpnia.

W ramach trzyletniego programu pilotażowego, który ma rozpocząć się tego lata, do trzech tysięcy mieszkańców Zurychu, największego miasta Szwajcarii, będzie mogło legalnie zakupić ograniczone ilości marihuany na własny użytek.

Projekt, realizowany we współpracy z Radą Miasta Zurych i Szpitalem Uniwersyteckim w Zurychu, ma na celu zbadanie, w jaki sposób zakup wybranych regulowanych produktów z konopi indyjskich wpływa na konsumpcję i zdrowie uczestników, w celu dostarczenia istotnych informacji na temat tego, jak najlepiej podejść do bardziej powszechnej regulacji i legalizacji marihuany.

Aby zgłosić się do programu, wystarczy mieć ukończone 18 lat, nie być w ciąży i nie mieć innych przeciwwskazań zdrowotnych.

Uczestnicy będą musieli co sześć miesięcy wypełniać kwestionariusz dotyczący ich nawyków konsumpcyjnych i stanu zdrowia.

Na 420 Mata wyznał, że rozpoczyna terapię w Monarze, ponieważ trawka ma na niego destrukcyjny wpływ i między innymi prowadzi...

Cannabis Spot to nowa miejscówka z marihuaną na mapie Śląska, która swoje otwarcie będzie miała już jutro tj. 4/20. Z...