Luksemburg legalizuje marihuanę, ale w mniejszym stopniu niż oczekiwano

Informacje

Luksemburg zalegalizował marihuanę, ale w mniejszej ilości niż oczekiwano. Niedawno Luksemburg ogłosił, że stanie się pierwszym europejskim krajem, który w pełni zalegalizuje marihuanę. Niestety, kolejny kraj stał się ofiarą międzynarodowych traktatów, takich jak Jednolita konwencja o środkach odurzających. Podpisując ją, kraje nie są w stanie wdrożyć pełnej legalizacji. Po tym, jak władze Luksemburga zostały zmuszone do wycofania się z dopuszczenia marihuany do obrotu, ogłosiły, że legalna uprawa jest możliwa. Oto więcej informacji.

Luksemburg legalizuje marihuanę, ale nie w takim stopniu, jak oczekiwano

Felix Braz, minister sprawiedliwości Wielkiego Księstwa Luksemburga, i Etienne Schneider, minister zdrowia, ogłosili w połowie 2019 r. rządowy plan legalizacji marihuany do użytku rekreacyjnego. Pisaliśmy o tym w T U T A j. Miał to być pierwszy kraj na kontynencie, który w pełni zalegalizuje marihuanę.

Kilka miesięcy później, latem tego samego roku, pojawiły się doniesienia, że legalizacja może nastąpić nawet wcześniej niż oczekiwano. Początkowo rząd księstwa ogłosił, że całkowita zmiana przepisów dotyczących konopi indyjskich zajmie od czterech do pięciu lat. Rząd Luksemburga chciał jednak, aby zostało to zrobione w ciągu dwóch lat. Zostało to zgłoszone w T U T a J

W październiku 2021 r. pojawiła się wiadomość, że legalizacja marihuany w tym małym europejskim kraju będzie trudna.

Chcemy umożliwić ludziom uprawę konopi indyjskich w ich domach. Chodzi o to, aby konsument nie wspierał całego nielegalnego łańcucha, od produkcji, przez transport, po sprzedaż. Chcemy zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby uciec od czarnego rynku.

-powiedziała wówczas Samantha Tanson.

Niestety, Luksemburg podpisał trzy konwencje ONZ, które wymagają od krajów przyjęcia środków represyjnych przeciwko konsumpcji i handlowi narkotykami. Dotyczy to również marihuany.

W związku z tym zaproponowano rozwiązanie, które prawdopodobnie naruszy niektóre umowy międzynarodowe, ale zostanie również zaakceptowane przez UE.

Proponowane przepisy pozwolą dorosłym mieszkańcom na uprawę do czterech roślin konopi indyjskich w swoich domach. Dekryminalizacja marihuany prawdopodobnie obniży grzywny dla osób posiadających trzy gramy lub mniej, z 250 EUR do 2500 EUR do 25 EUR do 500 EUR. Spożywanie marihuany w miejscach publicznych pozostanie nielegalne.

RPO zadaje pytania do Komendanta Głównego Policji w sprawie traktowania pacjentów używających medycznej marihuany. ....

Wielokrotnie informowaliśmy, że władze Bawarii są przeciwne legalizacji marihuany. Tamtejsi politycy twierdzą, że legalizacja...

W Zgorzelcu uchylono immunitet prokuratorowi po tym, jak podczas jednego ze szkoleń poczęstował ciasteczkami z marihuaną. Izba Odpowiedzialności Zawodowej przy Sądzie...