Zakaz wystawiania recept online na medyczną marihuanę? Minister zdrowia zapowiada zmiany

Informacje

Zakaz wystawiania recept online na medyczną marihuanę? Minister Zdrowia zapowiada zmiany już niebawem, bo jeszcze w tym miesiącu. Adam Niedzielski, minister zdrowia, zapowiedział w poniedziałek na antenie "Radia Plus" zmiany w zakresie wystawiania recept online. Wypowiedź ta padła po niedawnym ujawnieniu patologicznych przypadków związanych z wystawianiem e-recept przez tzw. preskryptorów. Minister Niedzielski zapowiedział zmiany w zakresie wystawiania RPW na leki psychotropowe, w tym susz medyczny. Jak mogą wyglądać zmiany w zakresie wystawiania recept na medyczną marihuanę Oto kilka dodatkowych informacji.

Zakaz wystawiania recept online na medyczną marihuanę? Minister zdrowia zapowiada nowe zmiany

Adam Niedzielski odniósł się w poniedziałkowym wywiadzie dla Radia Plus do zapowiadanego wcześniej przez ministerstwo pomysłu ograniczenia ilości recept wystawianych za pośrednictwem usługi "recepta w 15 minut", znanej również jako "receptomat".

Chcemy przygotować rozwiązanie, które będzie mediowane. Chcemy zachować komfort przez cały czas. Z drugiej strony widzimy, że niektóre działania powinny zostać ograniczone. Obejmuje to ograniczenie "hurtowego wydawania" recept przez jednego lekarza.

Minister powiedział.

Co z medyczną marihuaną?

Medyczna marihuana jest lekiem psychotropowym, a do jej zakupu wymagana jest recepta wystawiona przez RPW. Z poniedziałkowych wypowiedzi ministra wynika, że resort będzie chciał mocno ograniczyć recepty online (przez Internet RPW) lub nawet całkowicie ich zakazać. Niedzielski przyznał, że w przypadku tych leków potrzebne są konsultacje.

Chciałbym porozmawiać z prezesem Jankowskim, z Naczelnej Izby Lekarskiej. Szukamy rozwiązań, które nie wyleją dziecka z kąpielą.

-powiedział szef resortu zdrowia w sprawie recept RPW

"Przygotowujemy rozwiązanie "pośrednie". Pozwoli ono na korzystanie z takich narzędzi w dowolnym momencie, ale będziemy też ograniczać lub zakazywać przepisywania w ten sposób pewnych grup leków. Chcemy zracjonalizować model rynku w ten sposób, że wprowadzimy pewne ograniczenia, które będą mówiły o tym, że tych recept nie może być wystawionych przysłowiowo 1000 w ciągu jednego dnia."

- powiedział minister Adam Niedzielski

Powiedział, że trwają dyskusje na temat ograniczenia liczby recept "na lekarza" wystawianych przez automaty, a także ograniczenia rodzajów leków dostępnych za ich pośrednictwem. Chodzi m.in. o opioidy i leki psychotropowe.

Minister zapowiedział, że zmiany zostaną wprowadzone jeszcze w tym miesiącu w drodze rozporządzenia.

Podobne zamiary zapowiedział wiceminister Waldemar Kraska.

Jeśli lekarz wypisuje kilkadziesiąt recept w ciągu kilku minut, to jest to wyraźny sygnał, że badanie nie zostało przeprowadzone. To nie jest coś, co może zrobić jedna osoba. Mogą to zrobić osoby, które posługują się tylko pieczątką lekarza.

Kraska mówił o tym kilka dni temu w programie Radia Plus "Sedno Sprawy".

Nieoficjalnie wiemy też, że Naczelna Izba Lekarska bada sprawę e-recept na medyczną marihuanę, wystawianych przez patologiczne pseudokliniki, np. od jakiegoś czasu na grafiku jest Snoop Dogg. Doszło do tego, że przychodnie mają adwokatów, którzy piszą w komentarzach, że marihuana jest legalna w Polsce. Wystarczy tylko dostać receptę.

Mata przyznał 420, że rozpocznie terapię w Monarze, bo trawka niszczy mu życie i doprowadziła go m.in....

Cannabis Spot, nowy spot z marihuaną na Śląsku otworzy się jutro 4/20. Z...