Marihuana - Jak wywołuje swoje efekty?

Wiedza o konopiach

Wyciągnąć wnioski: Roślina, która może być spożywana na wiele różnych sposobów, a mimo to daje podobne efekty. Zawartość THC w marihuanie wzrastała od 1% do 30%. W zależności od jakości, ilości i sposobu konsumpcji, nasze komórki mózgowe uwalniają dopaminę, która sprawia, że jesteśmy na haju. Funkcje mózgu, takie jak rozwiązywanie problemów, uczenie się i koordynacja ręka-oko zostają zaburzone. Jej pozytywne efekty obejmują podwyższenie nastroju, złagodzenie bólu i sen. Wszystko to jest możliwe dzięki naszemu systemowi endo-konabinoidowemu, który działa w harmonii z marihuaną i THC.

Marihuana jest połączeniem rozdrobnionych liści, pąków kwiatowych i łodyg rośliny Cannabis. Jest to roślina, którą można palić, parzyć, warzyć, jeść, a nawet stosować miejscowo, ale większość użytkowników pali ją.

Efekty działania marihuany pochodzą głównie z odurzającej substancji chemicznej zawartej w tej substancji - Tetrahydrokannabinolu, THC.

Zgodnie z wynikami badań, zawartość THC w marihuanie wzrosła z 1% w 1972 r. do około 30% w chwili obecnej. Wzrost siły działania tej substancji spowodował pewne trudności w zrozumieniu działania marihuany.

SPIS TREŚCI

 • Jak ludzie spożywają?
 • Jak marihuana wpływa na umysł?
 • Jak działa marihuana?
 • THC a mózg
 • Korzyści płynące z THC
 • System endokannabinoidowy
 • Myśl końcowa

Jak ludzie spożywają?

Badanie przeprowadzone w 2010 roku wykazało, że około 17,4 miliona obywateli Stanów Zjednoczonych zgłosiło, że zażywało marihuanę przynajmniej w poprzednim miesiącu.

Od tego czasu, wiele stanów w kraju zalegalizowało marihuanę zarówno w celach medycznych, jak i rekreacyjnych. W 2016 roku inne badanie wykazało, że 1 na 8 osób pali marihuanę, a spośród dorosłej populacji w USA, 43% przyznaje się do używania tej substancji, aby zrozumieć, jak działa marihuana.

Konsumowanie marihuany w postaci dymu

Większość użytkowników spożywa substancję w postaci dymu, jak donosi badanie przeprowadzone przez NIDA. Najczęściej jest ona formowana w papierosy poprzez rozprowadzanie na bibułkach do skręcania papierosów - w tej formie nazywana jest jointem.

Palenie substancji uwalnia THC, które następnie wchłania się w płucach, zanim dostanie się do krwiobiegu. Innym sposobem na używanie marihuany są bonga, bańki i szklane fajki.Spożywanie marihuany jako pokarmu

Innym sposobem na odczucie efektu działania marihuany w organizmie jest jej spożycie. Jest to powszechne u użytkowników przyjmujących substancję w celach medycznych. Oprócz słynnego pot brownie, użytkownicy mogą dodawać jadalną marihuanę do jedzenia, co może obejmować lody, słodycze i masło. Ludzie mogą również spożywać marihuanę w formie płynnej. Można ją zaparzać jako herbatę, a także dodawać do innych napojów, takich jak alkohol, mleko i napoje gazowane.

Jak marihuana wpływa na umysł?

Działanie marihuany jest odczuwane w tym samym ośrodku przyjemności w mózgu, który jest celem alkoholu, kokainy i heroiny.

Jak działa marihuana?

Efekt działania marihuany zależy od jakości, ilości i sposobu konsumpcji. Działa ona poprzez aktywację komórek mózgowych do uwalniania dopaminy. Podczas wdychania, uczucie uniesienia pojawia się natychmiast. Kiedy użytkownicy spożywają marihuanę jako pokarm, potrzeba więcej czasu, aby zaczęła działać.

Użytkownicy mogą doświadczyć innych zmian w swoim nastroju. Podczas gdy większość użytkowników zgłasza, że czuje się zrelaksowana po spożyciu, niektórzy zgłaszają zmianę apetytu, zmiany w postrzeganiu czasu, a niektórzy mają tendencję do bycia bardziej czujnym.

Sposób działania marihuany w organizmie zależy również od osoby zażywającej substancję, jej mocy i częstotliwości zażywania.

THC i mózg

Aby zrozumieć, w jaki sposób marihuana wpływa na mózg, musimy zrozumieć, na jakie części mózgu oddziałuje THC.

Poniżej przedstawiamy podstawy:

 • Komórki, które przetwarzają informacje w mózgu człowieka, nazywane są neuronami.
 • Neurony komunikują się ze sobą za pomocą substancji chemicznych znanych jako neuroprzekaźniki.
 • Wprowadzenie ciał obcych, takich jak THC, może imitować lub nawet blokować działanie tych neuroprzekaźników i ostatecznie zakłócać ich typową funkcjonalność.

Mózg zawiera grupę receptorów kannabinoidowych, które są skoncentrowane w wielu miejscach w mózgu i wpływają na niektóre funkcje mózgu, w tym:

 • Rozwiązywanie problemów
 • Uczenie się
 • Koordynacja
 • Pamięć krótkotrwałą

Te receptory kannabinoidowe są wyzwalane przez szczególny neuroprzekaźnik zwany anandamidem - jest on również podobny do THC, ale wytwarzany w organizmie.

THC może naśladować działanie anandamidu, wiążąc się z tymi receptorami kannabinoidowymi w celu aktywacji neuronów i ostatecznie powodując negatywne skutki działania marihuany na ciało i umysł.

Marihuana daje najlepsze efekty, gdy jest zażywana w minimalnych ilościach. Użytkownicy, którzy spożywają duże dawki substancji, mogą doświadczyć ostrej psychozy, która może obejmować urojenia, halucynacje i utratę tożsamości.

THC może również zmienić sposób funkcjonowania kory oczodołowo-czołowej i hipokampa. Są to obszary mózgu odpowiedzialne za tworzenie nowych wspomnień i pomagają osobie odwrócić uwagę.

Używanie THC powoduje zatem upośledzenie myślenia, a także zaburza zdolność użytkownika do wykonywania złożonych zadań i uczenia się.

THC ma również wpływ na funkcjonowanie zwojów podstawy i móżdżku - są to obszary mózgu odpowiedzialne za regulację równowagi, czas reakcji, koordynację i postawę. Jest to powód, dla którego osoby z nadmiernym spożyciem THC mają trudności w bezpiecznym prowadzeniu samochodu.

Korzyści płynące z THC

Narodowy Instytut Zdrowia donosi, że wpływ marihuany na człowieka jest odczuwalny od prawie 3000 lat dzięki jej stosowaniu w leczeniu różnych dolegliwości.

FDA nie zatwierdziła jednak w pełni stosowania THC w leczeniu jakichkolwiek schorzeń, ale wiele osób zgłasza korzyści płynące ze spożywania tej substancji, zwłaszcza w leczeniu niektórych konkretnych dolegliwości.

 • THC przynosi ulgę w bólu
 • THC było stosowane w leczeniu wymiotów i nudności u pacjentów z nowotworami.
 • THC było stosowane w leczeniu bezsenności.
 • Pacjenci cierpiący na zespół stresu pourazowego również zauważyli, że THC przynosi ogromne korzyści w łagodzeniu stresu i bólu.

Układ endokannabinoidowy

Układ endokannabinoidowy, ECS, jest klasą tłuszczów neuromodulacyjnych, jak również ich receptorów, które są równomiernie rozmieszczone w tkankach ssaków. ECS jest odpowiedzialny za regulację wielu funkcji układu nerwowego, sercowo-naczyniowego i odpornościowego w komórkach.

Cała funkcja ECS nie jest zrozumiałe, ale zostało udowodnione, że ECS i ECS i ciała muszą być w zgodzie dla pełnej funkcjonalności człowieka. ECS jest zgłaszane, aby pomóc w promowaniu homeostazy, która wpływa na apetyt, sen, nastrój, pamięć, stan zapalny, ból, a nawet reprodukcji.

Tak w zasadzie, ECS pomaga w regulacji homeostazy w całym systemie ciała, aby zapewnić, że wszystkie te systemy działają w zgodzie z siebie.

Myśl końcowa

Istnieje wiele sposobów, za pomocą których można spożywać i odczuwać działanie marihuany. Jednak tylko ekspert jest w stanie najlepiej zrozumieć, w jaki sposób marihuana wywiera swój wpływ.

.. Niemniej jednak, cokolwiek robisz, zachowaj bezpieczeństwo podczas konsumpcji marihuany i upewnij się, że szukasz pomocy u profesjonalisty w zakresie medycznego wykorzystania marihuany, aby dowiedzieć się więcej o jej działaniu. W ten sposób będziesz wiedział, kiedy zażywać, kiedy nie zażywać i jaką dawkę zażywać.