Ukraina: Czy wojna pomoże w legalizacji medycznej marihuany na Ukrainie?

Informacje

Czy wojna przyspieszy legalizację na Ukrainie medycznej marihuany? Trwała ona już kilka lat wstecz, gdyż rok 2019 oznacza początek tego procesu. Od tego czasu proces ten poczynił niewielkie postępy. Mimo poparcia prezydenta Wołodymyra Zelenskiego i ministra zdrowia dla zmian, nie doszło do zmiany prawa. Ciekawostką jest, że ustawa o medycznej marihuanie została uchwalona w zeszłym roku, ale potem odrzucona przez parlament. Teraz wiele wskazuje na to, że prace nad nowym prawem nabrały tempa z powodu wojny. Viktor Liashko (minister zdrowia Ukrainy) ogłosił w czerwcu, że rząd zatwierdził ustawę pozwalającą na legalizację medycznej marihuany. Poniżej więcej informacji.

Ukraina: Czy wojna pomoże w legalizacji medycznej marihuany na Ukrainie?

Viktor Liashko (minister zdrowia Ukrainy) ogłosił, że rząd popiera legalizację medycznej marihuany. Stało się to pośród konfliktu z Rosją.

Jesteśmy świadomi negatywnych skutków, jakie wojna wywiera na zdrowie psychiczne. Mamy świadomość, że wiele osób, które zostaną dotknięte tym narażeniem, musi szukać leczenia. Wiemy, że nie ma czasu na czekanie.

- powiadomił minister za pośrednictwem Facebooka

Ukraiński projekt ustawy legalizującej medyczną marihuanę ma na celu poprawę usług opieki paliatywnej i postęp w badaniach nad medyczną marihuaną.

"Rządowy projekt ustawy o legalizacji medycznej marihuany został opublikowany i jest dostępny do dyskusji. Dokument ten zostanie nagrany i włączony do prac naszej komisji. Mam nadzieję, że członkowie komisji go poprą".

W wywiadzie dla Ukrinform.net, Mychajło Radutskyj, deputowany z partii Sługa Ludu i członek Rady Najwyższej ds. Zdrowia Publicznego, Pomocy Medycznej i Ubezpieczeń Medycznych, stwierdził, że.

"W społeczeństwie pojawiło się wiele komentarzy, że to rzekomo doprowadzi do legalizacji dla narkotyków. W ustawie, która została wysłana do nowelizacji i w nowej ustawie rządowej nie ma żadnej wzmianki o legalizacji narkotyków. Jest tylko medyczna marihuana".

-dodał Radutskyj.

Radutskyj wyraził nadzieję, że Rada Najwyższa przyjmie dokument w drugiej części roku.

Projekt ustawy umożliwia dostęp do niej pacjentom, którzy potrzebują leczenia na ponad 50 schorzeń, w tym na raka, zespół stresu pourazowego (PTSD), zaburzenia neurologiczne i przewlekły ból pochodzenia neuropatycznego.

Ukraińscy politycy nalegają, że medyczna marihuana mogłaby być używana do leczenia co najmniej dwóch milionów Ukraińców cierpiących na problemy zdrowotne w wyniku wojny, zarówno psychiczne (PTSD), jak i fizyczne.

Prezydent Wołodymyr Zelenski przeprowadził w październiku 2020 roku referendum w tej sprawie. Wyniki pokazały, że większość Ukraińców poparła legalizację medycznej marihuany. 64,88% respondentów powiedziało "tak" dla legalizacji medycznej marihuany. 29,53% odpowiedziało "nie".