Wiemy, jakie zmiany planuje wprowadzić ministerstwo w odniesieniu do recept online na medyczną marihuanę

Informacje

Recepta online na medyczną marihuanę - Niedawno informowaliśmy o planowanych przez Ministerstwo Zdrowia zmianach, w tym tych dotyczących recept na środki odurzające zawierające marihuanę. Teraz Ministerstwo Zdrowia opublikowało planowane zmiany w przepisach. Oto one.

Wiemy, jakie zmiany planuje wprowadzić Ministerstwo.

We wtorek, 2 maja, na rządowych stronach internetowych pojawiła się informacja o "projekcie rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie środków odurzających, substancji psychotropowych i prekursorów kategorii 1, a także preparatów zawierających te środki lub substancje".

Napisaliśmy do T U T A w sprawie zapowiedzi Ministra Zdrowia.

W opublikowanym wpisie Ministerstwo Zdrowia stwierdziło, że "z uwagi na fakt, że podmioty oferują uzyskanie e-recepty za opłatą, dochodzi do nieprawidłowości zagrażających zdrowiu i bezpieczeństwu pacjenta, a polegających na uzyskiwaniu określonych produktów leczniczych w celu wprowadzenia się w stan odurzenia".

Ktoś w Ministerstwie uznał, że każda recepta na medyczną marihuanę online może być wystawiona w celach rekreacyjnych, niemedycznych. Dalej czytamy, że:

"Ponieważ przepisywanie leków zawierających substancje podlegające wyjątkowej kontroli musi zawsze opierać się na faktycznym stanie zdrowia pacjenta, konieczne jest pilne podjęcie działań zapobiegających komercyjnemu otrzymywaniu recept". Stosowanie substancji psychotropowych i środków odurzających bez nadzoru medycznego stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia publicznego.

Zmiany nie dotyczą obecnych pacjentów, którzy otrzymują terapię medyczną marihuaną.

Jedną z najważniejszych zmian dla nowych pacjentów, którzy zgłoszą się do lekarza zgodnie z nowymi przepisami, jest wymóg osobistego stawienia się na pierwszej wizycie lekarskiej. Podczas tej wizyty lekarz zdecyduje, czy terapia marihuaną powinna być kontynuowana. Teleporadnictwo jest obecnie preferowaną metodą pierwszej wizyty. Odnowienie recepty nie wymaga osobistego stawiennictwa, a wszystkie recepty na środki odurzające mają być wystawiane elektronicznie.

Ministerstwo Zdrowia stwierdza, że "dopuszczalne jest wystawienie recepty za pośrednictwem teleporadni i systemów komunikacyjnych, pod warunkiem, że nie minęło więcej niż 12 miesięcy od ostatniego badania, w wyniku którego wystawiono receptę na preparat zawierający środek odurzający z grupy I-N lub grupy II-N lub substancję psychotropową z grupy II-P III-P IV-P lub prekursor kategorii 1".

Poniżej treść opublikowana przez Ministerstwo Zdrowia:

Opis problemu

"Nowelizacja rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 24 października 2019 r. w sprawie środków odurzających, substancji psychotropowych, prekursorów kategorii 1 i preparatów zawierających te środki lub substancje (Dz. U. z 2020 r. poz. 166) ma na celu zwiększenie nadzoru nad przepisywaniem preparatów zawierających środki odurzające, substancje psychotropowe lub prekursory kategorii 1 poprzez wskazanie, że recepta na takie produkty lecznicze musi być wystawiona wyłącznie w postaci elektronicznej. Głównym celem wdrożenia przepisów rozporządzenia jest zwiększenie bezpieczeństwa w dostępie do wskazanych preparatów. W celu zapewnienia, że recepty na produkty lecznicze zawierające substancje podlegające wyjątkowej kontroli są zawsze oparte na rzeczywistym stanie zdrowia pacjenta, konieczne jest pilne podjęcie działań zapobiegających wystawianiu recept w sposób komercyjny. Stosowanie substancji psychotropowych i środków odurzających bez nadzoru medycznego stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia publicznego".

Proponowane rozwiązania

"Proponuje się, aby wystawienie pacjentowi przez lekarza recepty na preparat zawierający substancję odurzającą z grupy I-N lub 2N, środek psychotropowy z grupy IIP, IIIP lub IVP lub prekursor kategorii 1 było możliwe wyłącznie po osobistym zbadaniu pacjenta przez lekarza lub, w określonych okolicznościach, lekarz mógł zbadać pacjenta za pośrednictwem systemów teleinformatycznych lub systemów łączności. Lekarz zweryfikuje również ilość i rodzaj przepisanych leków

Jeżeli ostatnie badanie pacjenta zakończyło się wystawieniem recepty na preparat zawierający środek odurzający z grupy I-N lub III-N, substancję psychotropową z grupy II-P lub III-P lub prekursor kategorii 1, możliwe jest wystawienie recepty za pośrednictwem systemów teleinformatycznych.

Pacjenci "wykluczeni cyfrowo" nie będą podlegali warunkowi walidacji leku. Wynika to z braku możliwości weryfikacji recepty w systemie P1. Warunek zbadania pacjenta nie będzie miał zastosowania w przypadku, o którym mowa w art. 42 ust. 2 ustawy z dnia 5 grudnia 1997 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty (Dz. U. z 2022 r. poz. 1731 z późn. zm.). Przepis ten umożliwia lekarzowi wystawienie recepty na kontynuację leczenia bez konieczności badania pacjenta, jeżeli uzasadnia to dokumentacja medyczna.

Jeżeli lekarz uzna, że pacjent potrzebuje recepty, może ją wystawić, o ile udokumentował stan zdrowia pacjenta.

Proponowana nowelizacja ma na celu wprowadzenie rozwiązań uniemożliwiających przepisywanie leków zawierających środki odurzające, substancje psychotropowe lub prekursory kategorii 1 za pośrednictwem płatnych serwisów internetowych bez uprzedniego zbadania pacjenta. Przepisywanie leków bez oceny stanu zdrowia pacjenta jest szczególnie niebezpieczne w przypadku substancji kontrolowanych rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 17 sierpnia 2018 r. w sprawie wykazu leków psychotropowych, środków odurzających oraz nowych substancji psychoaktywnych (Dz. U. z 2022 r. poz. 1665 oraz z 2023 r. poz. 744). Istnieją nieprawidłowości w działaniu podmiotów oferujących odpłatne uzyskiwanie e-recept. Polegają one m.in. na uzyskiwaniu niektórych leków w celu wprowadzenia się w stan odurzenia. W związku z powyższym proponuje się przyjęcie szczególnych regulacji dotyczących wystawiania recept na produkty lecznicze zawierające w swoim składzie środek odurzający z grupy I-N lub IIN, środek psychotropowy z grupy II-P lub III-P lub prekursor kategorii 1. Przepisy te wymagają, aby osoba wystawiająca receptę osobiście zbadała i zweryfikowała pacjenta podczas pobytu w szpitalu oraz ilość i rodzaj leku przepisanego wcześniej przez pacjenta".

RPO pyta Komendanta Głównego Policji o traktowanie pacjentów używających medycznej marihuany jako podejrzanych.

Wielokrotnie informowaliśmy, że władze Bawarii są przeciwne legalizacji marihuany. Tamtejsi politycy twierdzą, że legalizacja...

W Zgorzelcu uchylono immunitet prokuratorowi po tym, jak podczas jednego ze szkoleń poczęstował ciasteczkami z marihuaną. Izba Odpowiedzialności Zawodowej przy Sądzie...