Wczoraj weszły w życie zmiany dotyczące recept na medyczną marihuanę.

Informacje

Zmiany dotyczące recept na medyczną marihuanę weszły w życie wczoraj, a ich ostateczny kształt różni się od tego, co zapowiadano. Dlatego dla pewności zapytaliśmy w Ministerstwie Zdrowia o kwestię najbardziej istotną dla pacjentów MM - czy po zmianach będzie istniał obowiązek osobistych wizyt u lekarza co jakiś czas?

Zmiany w receptach na medyczną marihuanę

Minister Zdrowia rozpoczął ogłaszanie zmian w receptach na środki odurzające na początku kwietnia.

"Mając na uwadze, że przepisywanie produktów leczniczych zawierających substancje podlegające wyjątkowej kontroli powinno być zawsze dokonywane na podstawie rzeczywistego stanu zdrowia pacjenta, konieczne jest podjęcie pilnych działań mających na celu uniemożliwienie otrzymywania recept na ww. produkty w obrocie handlowym. Stosowanie środków odurzających i substancji psychotropowych bez kontroli lekarskiej stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia publicznego".

-powiedział wówczas minister zdrowia

Pierwsze konkretne propozycje pojawiły się tuż po maju, informowaliśmy wówczas, że:

"Proponuje się, aby wystawienie przez lekarza pacjentowi recepty na preparat zawierający środek odurzający z grupy I-N lub II-N, substancję psychotropową z grupy II-P, III-P lub IV-P lub prekursor kategorii 1, było możliwe po osobistym zbadaniu pacjenta lub, pod pewnymi warunkami, zbadaniu pacjenta za pośrednictwem systemów teleinformatycznych lub systemów łączności oraz zweryfikowaniu ilości i rodzaju przepisanych pacjentowi leków zawierających ww. substancje pod względem bezpieczeństwa i konieczności ich stosowania, z uwzględnieniem recept wystawionych i zrealizowanych dla tego pacjenta.

Wystawienie recepty za pośrednictwem systemów teleinformatycznych lub systemów łączności jest możliwe - jeżeli od ostatniego badania pacjenta, w wyniku którego wystawiono receptę na preparat zawierający środek odurzający grupy I-N lub II-N, substancję psychotropową grupy II-P, III-P lub IV-P lub prekursor kategorii 1, upłynęło nie więcej niż 12 miesięcy."

Chwilę później ministerstwo zmieniło zdanie i orzekło, że osobiste badanie przez lekarza musi odbywać się co trzy miesiące, a recepta na kontynuację leczenia bez badania pacjenta może zostać wydana tylko wtedy, gdy od ostatniego badania minęły mniej niż trzy miesiące.

Tej zmiany najbardziej obawiali się pacjenci leczeni medyczną marihuaną.

Zmiany weszły w życie

Wczoraj, tj. 3.08.2023 r., zmiany weszły w życie, ale ich ostateczny kształt jest łagodniejszy niż zapowiadano.

Zgodnie ze znowelizowanym rozporządzeniem, badanie lekarskie jest wymagane, jeśli od ostatniego minęły więcej niż 3 miesiące. Jednak zgodnie z nowym rozporządzeniem wizyta nie musi odbywać się osobiście w gabinecie, może być również przeprowadzona teleportacyjnie.

Ponieważ ministerstwo kilkakrotnie zmieniało zdanie w tej kwestii, postanowiliśmy zapytać o fakty i zapytaliśmy u źródła, czyli w Ministerstwie Zdrowia:

  • -Czy nowe rozporządzenie pozwala na wykonywanie badania co trzy miesiące za pomocą systemów teleinformatycznych, czy też wymagane jest osobiste stawiennictwo w gabinecie lekarskim?

"Rozporządzenie przewiduje, że odnowienie recepty na lek jest możliwe, pod warunkiem, że od ostatniego badania (stacjonarnego lub za pośrednictwem teleterapii, podczas którego zbierany jest wywiad od pacjenta) nie minęło więcej niż 3 miesiące."

-odpowiedział rzecznik Ministerstwa Zdrowia.

Wprowadzono również pewne zmiany dla lekarzy wystawiających recepty RPW. Do rozporządzenia dodano przepis stanowiący, że:

"Receptę na preparat zawierający środek odurzający grupy I-N lub II-N, substancję psychotropową grupy II-P, III-P lub IV-P lub prekursor kategorii 1 wystawia się po dokonaniu przez osobę wystawiającą receptę weryfikacji za pośrednictwem systemu, o którym mowa w art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 28 kwietnia 2011 r. o systemie informacji w ochronie zdrowia (Dz. U. z 2022 r. poz. 1555, 2280 i 2705 oraz z 2023 r. poz. 650 i 1234) lub po zebraniu wywiadu od pacjenta, że ilość i rodzaj produktów leczniczych przepisanych pacjentowi na wystawionych i zrealizowanych receptach nie jest wystarczająca do prawidłowej farmakoterapii.".

Ma to zapobiegać nadużywaniu leków na receptę.

Legalizacja marihuany w Niemczech staje się rzeczywistością, a rząd przyjął projekt ustawy. Ustawa, która zostanie teraz rozpatrzona przez Bundestag i Bundesrat...

Niemcy: rząd przyjmie projekt ustawy legalizującej marihuanę w przyszłym tygodniu, powiedział Karl Lauterbach gazecie Rheinische Post. Niemiecki...

Mentzen: marihuana ryje beret, zachęcam do picia alkoholu, a konkretnie piwa oczywiście. Takie rewelacje można było usłyszeć ostatnio od...