Nasiona konopi (siemię konopne) i olej konopny: właściwości i zastosowania

Wiedza o konopiach

Niewielu ludzi zdaje sobie sprawę z tego, jak niezwykłe wartości odżywcze posiadają nasiona konopi, zwane również siemieniem konopnym. Stanowią one przede wszystkim bogate źródło bezcennych dla naszego organizmu kwasów omega – 3 i omega – 6. Znajdziemy w nich również cały zestaw aminokwasów, które też są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania naszego ciała. Wprowadzenie ich do swojej codziennej diety może zatem na wiele różnych sposobów przysłużyć się naszemu zdrowiu.

Nasiona konopi

Moda na zdrową żywność ekologiczną stale nabiera tempa. Na półkach sklepowych pojawia się dzięki temu całe mnóstwo nowych produktów, które jeszcze kilkanaście lat temu były kompletnie nieznane. Przykładem są tu również nasiona konopi, które zostały w ostatnim czasie mocno docenione przez miłośników zdrowego odżywiania się. Doskonale wpływają one na funkcjonowanie organizmu, i to na wiele różnych sposobów. Mają pozytywny wpływ między innymi na ludzki układ krwionośny, dzięki czemu mogą chronić nas przed zawałem serca i udarem mózgu. Pomagają również w problemach żołądkowych, bowiem usprawniają funkcjonowanie całego układu trawiennego.

Nasiona konopi siewnej – właściwości

Gdy mowa jest o konopiach, większości ludzi od razu przychodzi na myśl marihuana. Warto jednak zauważyć, że te nasiona które kupimy obecnie w sklepach nie mogą być używane w celu uprawy marihuany. Istnieją dwa rodzaje tej rośliny. Do produkcji marihuany służą konopie indyjskie, podczas gdy w sklepach kupimy jedynie nasiona konopi siewnych. Te drugie mogą być wykorzystywane we współczesnym przemyśle na wiele różnych sposobów.

nasiona konopi

Nasiona konopi – właściwości zdrowotne

Kwasy tłuszczowe omega – 3 oraz omega – 6 należą do najważniejszych składników odpowiedzialnych za sprawne funkcjonowanie ludzkiego ciała. Nasz organizm nie jest w stanie wytwarzać ich samodzielnie, przez co bardzo ważna jest odpowiednia dieta która dostarczy nam odpowiedniej ich ilości. Kwasy muszą być jednak spożywane w odpowiednich proporcjach, bowiem w przeciwnym wypadku narażamy się na wiele złych konsekwencji. W naszej diecie znajduje się zwykle zbyt wiele kwasów omega 6 w porównaniu z ilością kwasów omega 3, co wcale nie sprzyja dobremu zdrowiu.

W nasionach konopi znajdziemy również wiele innych składników odżywczych. Jest to bogate źródło witamin i minerałów takich jak żelazo i wapń.

Nasiona konopi – właściwości odchudzające

Nasiona konopi to bogate źródło błonnika pokarmowego, co czyni z nich doskonałą propozycję dla każdego, kto chce skutecznie się odchudzać. Regularne spożywanie ich znacznie pomaga w pracy nad wymarzoną sylwetką.

Olej z nasion konopi – właściwości

Olej konopny uzyskiwany z ziaren może mieć wiele ciekawych zastosowań. Służy jako produkt spożywczy, ale na wiele sposobów wykorzystuje się go również w branży kosmetycznej. Posiada wszystkie fantastyczne właściwości zdrowotne samych nasion, dzięki czemu warto dodawać go do potraw takich jak sałatki czy zupy. Z racji zawartości witamin oraz minerałów, świetnie sprawdza się on również jako składnik kosmetyków.