Czym są i jak rozpoznać konopie indyjskie?

Wiedza o konopiach

Mianem konopi indyjskich określa sie w Polsce roślinę o nazwie Cannabis Sativa, z której wytwarzana jest zarówno marihuana, jak i haszysz oraz olej haszyszowy. Swoją popularność zawdzięcza bogatej zawartości wielu aktywnych substancji, spośród których na pierwsze miejsce wysuwa się THC (tetrahydrokanabiol), znany również pod określeniem kanabidoidu. Ilość THC zawarta w określonej dawce substancji zależy od wielu czynników, w tym m.in. od sposobu przygotowania i przyjmowania narkotyku.

Pierwsze wzmianki o konopiach znaleziono w dokumentacji medycznej, którą szacuje się, że pochodzi sprzed nawet pięciu tysięcy lat. Roślina wówczas była dostępna głównie w rejonach indyjskich (stąd prawdopodobnie wynika jej nazwa), asyryjskich oraz chińskich. Współcześnie konopie indyjskie hoduje się w okolicach Morza Śródziemnego, w Środkowej i Południowej Ameryce oraz południowo-wschodniej części Azji. Jako źródło narkotyzującej substancji upatruje się w pierwszej kolejności kwitnące pączki, a następnie liście pochodzące z górnej części dojrzałej rośliny. To właśnie pączki zawierają dużą ilość kleistej substancji, obfitującej w kanabinoidy.

Konopie indyjskie

Konopie indyjskie uznawane są obecnie za najbardziej powszechną nielegalną substancję stosowaną w tzw. krajach rozwiniętych. Wpływ na to ma względna łatwość w dostępie do narkotyków wytwarzanych z tej rośliny.

Konopie indyjskie - legalne

Powoli, aczkolwiek stopniowo, dostrzegalna jest zmiana w postrzeganiu konopi indyjskich, co wpływa na zmianę regulacji prawnych w zakresie ich legalnej dostępności. W niektórych krajach, jak np. w Holandii czy pojedynczych stanach USA, część preparatów wytwarzanych z konopi jest dostępnych w legalnym obrocie. Wpływ na to ma przeświadczenie o niskiej szkodliwości zdrowotnej i społecznej zażywania marihuany. Coraz częściej konopie wykorzystywane są w medycynie. Już teraz oficjalnie mówi się, że THC obniża ciśnienie śródgałkowe, łagodzi stany wymiotne i drgawkowe oraz może chronić mózg przed efektami starzenia (tzw. neuroprotekcja). W niektórych krajach dzięki temu podejściu marihuana przepisywana jest osobom terminalnie chorym.

Konopie indyjskie - jak rozpoznać?

Dostępność konopi indyjskich odbywa się w trzech jej możliwych formach. Najbardziej popularną jest marihuana, stanowiąca pocięte suche liście i kwiaty Cannabis Sativa. W zależności od rodzaju przetworzenia jej kolor przybiera barwę zieloną, brązową lub mieszaną, a faktura liści jest albo gładka, albo szorstka. Zawartość THC w suszu sięga od pół do pięciu procent, jednakże prowadzone są genetyczne modyfikacje marihuany, których celem jest osiągnięcie stężenia THC o wartości nawet 15%.

konopie indyjskie

Drugą formą konopi indyjskich jest haszysz. Najpopularniejszą formą haszyszu są niezbyt duże kostki z żywicy krzewu konopi, przybierające barwę od jasnobrązowej do czarnej. Stężenie THC w tej formie konopi wynosi od dwóch do dziewiętnastu procent.

Konopie dostępne są również pod postacią oleju haszyszowego. Jest to gęsty płyn o kolorze od żółtego do czarnego. Powstaje przez rozpuszczanie np. eterem żywicy konopi. Olej haszyszowy zawiera THC o stężeniu od 10 do 30%.

Konopie indyjskie - zastosowanie

Najbardziej popularną formą stosowania konopi indyjskich jest ich palenie po wcześniejszym ręcznym zwinięciu do postaci papierosa (tzw. jointa). Wielu konsumentów stosuje mieszankę marihuany z tytoniem. Inną alternatywną formą stosowania konopi jest wdychanie dymu z fajki wodnej (tzw. bongo) lub palenie marihuany w szklanych lufkach, gdzie następuje spalanie niewielkich grudek. Niektórzy eksperymentują w kuchni i dodają konopie do potraw (np. wypieków) lub napojów. W podobny sposób, jak konopie, przyjmuje się haszysz. Z kolei olej haszyszowy, ze względu na swoją specyfikę, najczęściej spełnia swoją rolę podczas jego rozprowadzenia i spalania na papierosie lub podgrzewania i wdychania oparów.