Weszły w życie zmiany dotyczące recept na medyczną marihuanę. W kwietniu informowaliśmy, że Ministerstwo Zdrowia planuje wprowadzić zmiany w tej kwestii. Ostateczna wersja przepisów różni się od tej, która została zaprezentowana na początku. W tym zakresie lekarze rodzinni otrzymali kilka interesujących uprawnień. Poniżej przedstawiamy te zmiany.
Zmiany w receptach na medyczną marihuanę wchodzą w życie
Adam Niedzielski, Minister Zdrowia, ogłosił na początku kwietnia, że Ministerstwo Zdrowia planuje wprowadzić zmiany w zakresie wystawiania recept online na środki odurzające. Zmiany mają na celu wyeliminowanie komercjalizacji recept, w tym tych na medyczną marihuanę. Pisaliśmy o tym w T U T A j.
"Przygotowujemy rozwiązanie, które będzie "wypośrodkowane", co oznacza, że będzie "wypośrodkowane" w swoim podejściu. Pozwoli na korzystanie z takich narzędzi w dowolnym momencie, ale też ograniczymy lub zakażemy przepisywania w ten sposób określonych grup leków. Chcemy zracjonalizować model rynku w taki sposób, że wprowadzimy pewne ograniczenia, które będą mówiły o tym, że tych recept nie będzie można wystawić przysłowiowo 1000 w ciągu jednego dnia".
- mówił wówczas minister Adam Niedzielski
Pierwsze pomysły zmian zostały przedstawione w maju.
W opublikowanym przez Ministerstwo Zdrowia stanowisku stwierdzono, że "w związku z oferowaniem przez podmioty możliwości uzyskania e-recepty za opłatą, dochodzi do nieprawidłowości zagrażających zdrowiu i bezpieczeństwu pacjenta, polegających na uzyskiwaniu niektórych produktów leczniczych w celu wprowadzenia się w stan odurzenia".
Ktoś w Ministerstwie uznał, że każda recepta na medyczną marihuanę online może być wystawiona w celach rekreacyjnych, niemedycznych. Dalej czytamy, że:
"Ponieważ przepisywanie leków zawierających substancje podlegające wyjątkowej kontroli musi zawsze opierać się na faktycznym stanie zdrowia pacjenta, konieczne jest pilne podjęcie działań zapobiegających komercyjnemu otrzymywaniu recept". Stosowanie substancji psychotropowych i środków odurzających bez nadzoru medycznego stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia publicznego.
Możesz przeczytać nasz artykuł z maja na T U T AJ.
Wczoraj jednak Ministerstwo Zdrowia opublikowało ostateczną treść rozporządzenia. Oto główne zmiany:
"2b. Art. 42 ust. 2 ustawy z dnia 5 grudnia 1997 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty (Dz. U. z 2000 r. poz. 1731, z późn. zm.) dopuszcza wystawienie recepty na preparat zawierający środek odurzający grupy I-N, II-N lub III-N, substancję psychotropową grupy II, P, III, P lub IV-P lub prekursor kategorii 1, jeżeli pacjent nie był badany przez okres dłuższy niż trzy miesiące ....".
Jeśli od ostatniej wizyty minęły więcej niż trzy miesiące, lekarz będzie musiał zbadać pacjenta osobiście.
Obecne zasady nie mają zastosowania do lekarzy rodzinnych, zwanych również lekarzami pierwszego kontaktu. Nadal mogą oni wystawiać recepty zgodnie z obowiązującymi zasadami.
"2c. Przepisów ust. 1a i 2b nie stosuje się do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, który został wybrany przez pacjenta w drodze deklaracji preferencji, o której mowa w art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 27 października 2017 r. o podstawowej opiece zdrowotnej (Dz. U. z 2020 r. poz. 2527).".
Minister Zdrowia wyjaśnił, że zmiany zostały wprowadzone w celu wyeliminowania komercyjnych recept na medyczną marihuanę i inne leki, które są wystawiane online lub telefonicznie.
Rozporządzenie pozwala na wystawienie dodatkowej recepty, jeśli lekarz popełnił błąd, np. przepisując zbyt małą ilość leku.
Rozporządzenie wejdzie w życie 14 dni po jego opublikowaniu. Pod koniec tego tygodnia.
Całe rozporządzenie:
Rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie substancji psychotropowych i środków odurzających, prekursorów kategorii 1, oraz preparatów zawierających te substancje i środki
Dodatkowo wprowadzono również dzienne limity recept. Wynoszą one obecnie 300 na 80 pacjentów dziennie.
Własna uprawa konopi w Tajlandii Green Harvest Farm oferuje taką możliwość każdemu, kto chce z niej skorzystać.
Wprowadzono zmiany w receptach na medyczną marihuanę. Ministerstwo Zdrowia ogłosiło plany wprowadzenia...
Niemiecki rząd w końcu opublikował ostateczną wersję legalizacji marihuany, o której społeczność konopna dyskutowała wiele miesięcy temu. Niestety, niemiecki rząd stoi w obliczu...