Obecnie wiadomo, że Juicy Fields było piramidą finansową

Informacje

Juicy Fields okazało się być oszustwem w postaci piramidy finansowej. Jest to największy w historii scam oparty na konopiach indyjskich. Hiszpańskie służby poinformowały, że był to największy przekręt oparty na kryptowalutach w Hiszpanii. Wiele milionów euro straciły tysiące inwestorów na całym świecie. Wszystko to pomimo licznych ostrzeżeń od początku projektu. Więcej informacji dostępnych jest tutaj.

Juicy Fields - Największy przekręt z wykorzystaniem konopi i kryptowalut

Juicy Fields został założony na prostym pomyśle. JF miał być platformą inwestycyjną, która pozwalała inwestorom inwestować w konopie. Każdy mógł zostać mikroinwestorem za pośrednictwem platformy. Inwestor był zobowiązany do zainwestowania w małe farmy konopi i "zakupienia" rośliny, aby otrzymać zwrot. Dodatkowo, zysk ze sprzedaży byłby dzielony. Stopa zwrotu wynosiła często ponad 60%, co powinno wzbudzić podejrzenia. Natura ludzka jest jednak często niechętna liczbom i może powodować, że ludzie myślą inaczej.

Inwestorzy mogli odebrać swoje zyski w ciągu zaledwie 90 dni! To prawda, ponad 60% w 3 miesiące! Brzmi niesamowicie, prawda? Nie jest to prawda.

Inwestorzy mogli zdeponować kwoty do 180 000 EUR (przelew i operacje kryptowalutowe) bez żadnych procedur bezpieczeństwa. Transakcje te mogą być dokonywane w każdym szanującym się banku lub instytucji finansowej.

Juicy Fields był piramidą finansową, która działała przez prawie dwa lata. Byli głównym sponsorem lub jednym z głównych sponsorów niektórych najważniejszych i mniejszych wydarzeń związanych z konopiami na świecie w tym czasie. Byli sponsorami WeedFest w Polsce, który był największym targiem konopnym, w maju. Organizatorzy Mary Jane Berlin byli w tym roku w trudnej sytuacji. W trakcie imprezy było oczywiste, że JF to oszustwo, ale było już za późno, aby usunęli swoje loga czy reklamy. Juicy Fields wydawało ogromne pieniądze na promocję, aby uwiarygodnić swoje działania i dotrzeć do jak największej liczby osób. Firma otwierała też nowe biura w Europie, w Holandii i Niemczech. Lokalne służby zaczęły je monitorować i zmusiły do przeprowadzki.

Hiszpańska prasa donosiła, że firma narusza hiszpańskie przepisy dotyczące obrotu papierami wartościowymi. BaFin, niemiecki regulator finansowy, 30 marca zamieścił na swojej stronie internetowej ostrzeżenie, że firma nie opublikowała prospektu emisyjnego niezbędnego do sprzedaży jakiegokolwiek rodzaju papierów wartościowych. Efektem tego było zawieszenie sprzedaży na rynku niemieckim.

Do spółki przyciągnięci zostali inwestorzy ze Stanów Zjednoczonych, Francji, Hiszpanii, Niemiec, Kolumbii i Wielkiej Brytanii. JF było najpopularniejszym oszustwem opartym na kryptowalutach w Hiszpanii, w które zainwestowało ponad 5 tysięcy osób.

Sprawy rozgrzewały się w szeregach JF już pod koniec maja. Alan Glanse, dyrektor generalny JF, złożył rezygnację. Publicznie obwinił rosyjskich właścicieli JF za oszustwo w czerwcu i zaprzeczył jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Użytkownicy zaczęli zauważać podejrzany wzór w zachowaniu w lipcu. Pojawiły się pierwsze blokady wypłat, a profile Juicy Fields w mediach społecznościowych zniknęły.

Pracownicy JF zainscenizowali strajk 11 lipca. Firma natychmiast wstrzymała wypłaty gotówki, uniemożliwiając odzyskanie inwestorów i ich środków.

Od tego czasu zniknął wszelki ślad po dyrektorach i właścicielach, a numer telefonu do polskich przedstawicieli został odłączony 12 lipca. Na konta Juicy Fields regularnie wpływają duże sumy pieniędzy.

Jak wynika z postów na juicyfields.io, wydaje się, że narażeni byli także pracownicy.

Moja rodzina straciła ponad 108 000 euro na skutek oszustwa. Nie wiemy, jak pomóc.

Wywiad z maltatoday.com.mt: Jeden obywatel maltański został oszukany

Niestety wiele innych, bardziej uczciwych, projektów związanych z konopiami, które łączą kryptowaluty z marihuaną, stało się pobocznymi ofiarami. Nie cieszą się one dużym zaufaniem. Rozmawiałem z kilkoma właścicielami takich projektów w skali globalnej. Wszyscy stwierdzili, że zostali mocno dotknięci przez skandal z Juicy Fields, a inwestorzy stali się niespokojni i nieufni.