Rośnie liczba zwierząt domowych zatrutych marihuaną - badanie

Ciekawostki

Na terenach zalegalizowanych rośnie liczba zwierząt domowych, które zatruły się marihuaną. Nie są to odosobnione przypadki, jak wynika z danych zebranych przez kanadyjskich i amerykańskich weterynarzy na temat zatruć marihuaną w 2021 roku. Chociaż odnotowano również przypadki śmiertelne, badanie nie udowodniło, że były one bezpośrednio spowodowane przez zioło. Większość zatruć dotyczy psów i kotów, ale zdarzają się też przypadki u koni czy papug. Więcej informacji dostępnych jest tutaj.

Liczba zwierząt domowych zatrutych marihuaną wzrasta

Badanie zostało przeprowadzone w 2021 roku w USA, w stanach, w których zalegalizowano marihuanę, oraz w Kanadzie. W badaniu wzięło udział 200 lekarzy weterynarii, którzy zgłosili przypadki, w których zwierzęta domowe zostały zatrute marihuaną. Wyniki badania zostały opublikowane w magazynie Plos One 20 kwietnia,

Legalizacja marihuany prawdopodobnie odpowiada za wzrost przypadków zatrucia kannabinoidami u zwierząt. Nie oznacza to jednak, że zatruć nie ma. To, co się zmieniło, to postawa właścicieli, którzy mogą teraz swobodnie przyznać się swojemu pupilowi, że zjadł pozostawiony na stole susz. Przed zmianą prawa takie przyznanie się byłoby karane więzieniem.

W przeszłości mogli mieć ten sam problem, ale twierdzili, że nie wiedzą, co się stało.

Jibran Khokhar jest dopuszczonym autorem badania i adiunktem w Ontario Veterinary College na University of Guelph w Kanadzie.

Badanie obejmowało 283 przypadki zatrucia marihuaną. Większość przypadków dotyczyła psów (226), ale było też 51 kotów, 2 legwany i 2 fretki. W badaniu wzięła udział również papuga i koń. Większość zatruć była spowodowana zjedzeniem pokarmu zawierającego marihuanę, suszu marihuany oraz niedopałków papierosów. Większość przypadków dotyczyła przypadkowego spożycia.

Nie można wykluczyć celowego podawania w celach rekreacyjnych lub medycznych.

Khokhar powiedział to w wywiadzie dla CNN. Odnosił się do postów w mediach społecznościowych, które potwierdzają takie praktyki.

Stwierdził również, że marihuana nie jest zatwierdzona do stosowania w medycynie weterynaryjnej.

Według danych od lekarzy weterynarii, najczęstsze objawy zatrucia marihuaną to nietrzymanie moczu (195), dezorientacja (182) ataksja (178), senność (150), nadwrażliwość (134) i bradykardia (112. Żywność zawierająca THC była najczęściej podejrzewaną przyczyną zatrucia, z 116 przypadkami. Połknięcie było najczęstszą metodą ekspozycji, z 135 przypadkami. Spożycie bez nadzoru było najczęściej podawaną przyczyną zatrucia, ze 135 przypadkami. Najczęstszą metodą diagnozowania zatrucia konopiami indyjskimi było stosowanie wspomagających objawów klinicznych. Zgłoszono 229 przypadków. Monitorowanie ambulatoryjne było najpopularniejszym sposobem leczenia - 182 przypadki. Leczenie ambulatoryjne było najczęstszym leczeniem, z 103 przypadkami. 16 przypadków doprowadziło do śmierci zwierzęcia domowego. Autorzy badania zastrzegają jednak, że nie można z całą pewnością stwierdzić, że przyczyną była marihuana.

Wiele osób, zwłaszcza pacjentów i użytkowników konopi, jest zszokowanych, gdy dowiadują się, że marihuana może zaszkodzić ich zwierzętom domowym. Wynika to z ich własnych doświadczeń z marihuaną i faktu, że w rzeczywistości nigdy nikomu nie zaszkodziła. Ważne jest, aby pamiętać, że marihuana może mieć silniejszy wpływ na zwierzęta niż na ludzi. Odurzony zwierzak może stać się zdezorientowany i drażliwy, co może prowadzić do strachu i urazów. Ważne jest, aby pamiętać, że nie wszystkie pokarmy, które mogą być spożywane przez ludzi, są dobre dla zwierząt. Weźmy na przykład czekoladę. Nie spowoduje ona żadnej szkody dla ludzi, ale może wyrządzić wiele szkód psom.

Większość zwierząt domowych w badaniu była w stanie całkowicie odzyskać zdrowie. W niektórych przypadkach spędzili 24-48 godzin w klinice w ramach obserwacji. Chociaż w badaniu odnotowano 16 zgonów, uznano, że przyczyna śmierci nie jest znana.

Badania mają na celu opracowanie leków, które mogą odwrócić skutki zatrucia marihuaną w domu, bez konieczności monitorowania zwierząt w klinice. Jednak zanim to nastąpi, naukowcy muszą jeszcze zbadać wpływ na mózgi szczurów z przedawkowania marihuany w kontrolowanych warunkach laboratoryjnych.