Piątkowe rozmowy: Polska uprawa medycznej marihuany, podniesienie limitu THC dla nasion marihuany

Ciekawostki

PAP podała, że polska uprawa medycznej marihuany i podniesienie ustawowego limitu THC w nasionach konopi - to tematy, o których Jarosław Sachajko będzie rozmawiał w piątek z szefami konkretnych resortów. Zapytaliśmy posła Sachajko, jak ocenia szanse powodzenia rozmów, biorąc pod uwagę fakt, że minister zdrowia stwierdził w styczniu, że nie ma możliwości wprowadzenia zmian w tych obszarach. Oto co udało nam się ustalić.

Polska uprawa medycznej marihuany i podniesienie limitu THC w sadzonkach marihuany

Poseł Jarosław Sachajko spotka się w piątek z odpowiednimi ministrami, aby omówić m.in. zmiany w ustawie o przeciwdziałaniu narkomanii, które pozwolą na uruchomienie polskiej uprawy medycznej marihuany oraz podniosą dopuszczalną zawartość THC w konopiach włóknistych. W styczniu przedstawiciel rządu oświadczył, że w żadnej z tych kwestii nie zostaną wprowadzone zmiany podczas prac stałej podkomisji ds. biogospodarki i innowacji w rolnictwie. Podał, że broni swojego stanowiska ze względu na "dobro publiczne", argumentując, że takie zmiany doprowadziłyby np. do nielegalnej produkcji marihuany w celach medycznych.

Według niego poseł Sachajko powiedział jednak PAP, że w piątek spotka się z ministrami rolnictwa i zdrowia, aby "sfinalizować" zmiany ustawowe, które umożliwiłyby polską uprawę marihuany medycznej i zwiększyły dopuszczalne stężenie THC we włóknach konopi z 0,2 do 0,3 proc.

Wydaje się, że to jest w tej chwili porozumienie. W piątek spotkają się ministrowie i będziemy mieli nadzieję, że sfinalizują te ustawy.

Jarosław Sachajko, dobrze poinformowany poseł

Zapytaliśmy posła Sachajko o szanse piątkowych rozmów z ministrami w kontekście styczniowych wypowiedzi przedstawicieli rządu. Ponadto chcieliśmy się dowiedzieć, czy od stycznia nastąpiła jakaś zmiana w podejściu przedstawicieli rządu do konopi.

Widzę możliwości bardzo pozytywnie.

-odpowiada krótko poseł

Na wynik rozmów musimy jeszcze poczekać. Jeśli zakończą się one sukcesem, będziemy mogli śmiało mówić o przełomie.

Ważne jest podniesienie dopuszczalnej ilości THC w konopiach włóknistych. Zmniejsza ono szansę na przypadkowe przekroczenie tego dopuszczalnego stężenia. Przekroczenia mogą mieć fatalne skutki dla rolników czy przetwórców, nie raz zdarzały się nawet sytuacje tymczasowego aresztowania rolnika czy przedsiębiorcy/przetwórcy konopi właśnie za niewielkie przekroczenie dopuszczalnego stężenia THC, które w tej chwili wynosi 0,2%. Rolnicy będą mieli więcej możliwości uprawy konopi, jeśli limit zostanie podniesiony.

Polska uprawa konopi do celów medycznych to kwestia krytyczna. Jest ona jednak bardziej złożona niż konopie na cele nasienne. Na ten temat zostanie opublikowany osobny tekst. Jedno jest pewne: Polska uprawa konopi do celów medycznych musi powstać jak najszybciej.