Czechy zmieniają prawo, do 1% THC w konopiach włóknistych i duże zmiany w uprawie medycznej marihuany

Ciekawostki

We wczorajszym głosowaniu czescy posłowie zatwierdzili proponowane od wielu miesięcy zmiany w ustawie o środkach odurzających. Do najważniejszych zmian należy zwiększenie limitu THC w konopiach włóknistych i produktach konopnych do 1 procenta, a także nowe przepisy dotyczące uprawy medycznej marihuany, które eliminują konieczność uzyskiwania drogich certyfikatów. Więcej informacji dostępnych jest tutaj.

Czechy: 1% THC w konopiach włóknistych, produktach konopnych i duże zmiany w uprawie medycznej marihuany

Podczas wczorajszego głosowania nad czeską ustawą o środkach odurzających przyjęto poprawki, które zostały wprowadzone przez Partię Piratów kilka miesięcy temu. Czeskie media konopne donoszą, że droga do tego celu nie była łatwa, a niektórzy czescy senatorowie utrudniali sprawę. Mimo wszystkich przeszkód, Partii Piratów udało się zmienić przepisy na lepsze.

Jestem szczęśliwy, że otrzymaliśmy więcej głosów niż wymagane na dziś 101. Poprawka została zatwierdzona w najlepszej możliwej formie, przynajmniej w porównaniu z obecnymi realiami politycznymi. Radek Hołomcik to świetny kolega, który od ponad roku pomaga w sukcesie Komisji Rolnictwa. PS i Ministerstwa Rolnictwa.

Chcę podziękować wszystkim, którzy pomagali mi w przygotowaniu naszych wniosków. Nie chcę wymieniać wszystkich, ale jestem wdzięczny za udział w przygotowaniu naszych wniosków.

Tomas Vymazal (poseł Republiki Czeskiej, członek Partii Piratów) napisał ten artykuł na stronie magazin-konopi.cz.

Oto najważniejsze zmiany w czeskim prawodawstwie, które wejdą w życie 1 stycznia 2022 roku.

-Zawartość THC w konopiach włóknistych będzie teraz ograniczona do 1%. Rolnicy nie będą musieli się martwić, że zostaną uznani za przestępców z powodu korzystnych warunków pogodowych i innych warunków sprzyjających uprawie i wyższemu stężeniu kannabinoidów.

-Farmerzy uprawiający konopie włókniste z katalogu europejskiego nie będą musieli udowadniać poziomu THC w swoich roślinach. Będą musieli jedynie dostarczyć certyfikat potwierdzający pochodzenie nasion.

-Dzięki większej ilości dostępnych licencji finansowych i administracyjnych, zwykli przedsiębiorcy będą mogli produkować marihuanę do celów medycznych.

-Zniesienie wymogu posiadania certyfikatu dobrych praktyk produkcyjnych (GMP), który może być bardzo kosztowny.

-Dopuszczając więcej podmiotów zajmujących się ekstrakcją konopi do celów medycznych, znacznie rozszerzy się różnorodność dawek i form konopi dostępnych dla pacjentów.

Wszystkie ekstrakty z konopi o zawartości THC do 1% masy, które nie mają działania odurzającego, zostaną całkowicie wyłączone z reżimu substancji odurzających. Oznacza to, że maść wykonana z nie-narkotycznej odmiany konopi (olej CBD) nie będzie uznawana za substancję odurzającą. Może zawierać THC, ale nie będzie uznana za substancję odurzającą. Substancje aktywne są rozcieńczane podczas produkcji, aby stworzyć "ekstrakt", który nie jest uznawany za substancję odurzającą.

Pamiętaj, że w chwili obecnej każdy produkt zawierający więcej THC niż 0,2% jest w świetle polskiego prawa uznawany za narkotyk.

Gratulujemy Czechom postępu i czekamy na zmiany na naszym podwórku!

Źródło: magazin-konopi.cz