Nasiona konopii siewnej

Wiedza o konopiach

Zawartość składników odżywczych w konopi siewnej może zaskoczyć niejedną osobę. Posiadają one zdecydowanie większą ilość nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3, omega-6 i omega-9 aniżeli len czy orzechy. Zawartość witaminy E jest zniewalająca, a łyżki nasion konopi siewnej Sante pokrywa aż 50% dziennego zapotrzebowania na magnez. Dodatkowo charakteryzują się największą zawartością doskonale przyswajalnego białka spośród innych roślin na świecie. 

Konopie siewne

Konopia siewna (Cannabis Sativa) pochodzi z Azji Środkowej, jest znana ze swoich dobroczynnych właściwości od ponad 3000 lat. Niełuskane nasiona w porównaniu z łuskanymi wypadają zdecydowanie lepiej pod względem wartości odżywczych. Dzięki temu są doskonałym uzupełnieniem diety sportowców, wegetarian, wegan i osób uczulonych na orzechy.

Konopie siewne - właściwości

Nasiona konopi siewnej są wyjątkowo doceniane przez szczególnie wysoką zawartość nienasyconych kwasów tłuszczowych, wyróżnia je także idealna proporcja 3:1 pomiędzy kwasami omega-6 (kwasem linolowym) i omega-3 (kwasem linolenowym). Nienasycone kwasy tłuszczowe działają przeciwzapalnie, zmniejszają ryzyko zawału serca, obniżają poziom cholesterolu we krwi. Wspierają też leczenie chorób skórnych, takich jak egzema, łuszczyca, pękające pięty. Dzięki nim poprawia się sprawność umysłowa. 
Nasiona konopi siewnej zawierają również kwas gamma-linolenowy, który odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie i wzrost komórek, nerwów, mięśni i organów w całym organizmie. Przyczynia się także do łagodzenia objawów menstruacji i menopauzy. 

nasiona konopii siewnej

Konopie siewne - zastosowanie

Nasiona konopi siewnej są źródłem pełnowartościowego białka, w 100 g nasion znajduje się go aż 25 g. Zawierają wszystkie znane aminokwasy, w tym tzw. aminokwasy niezbędne czyli egzogenne, których organizm nie jest w stanie wyprodukować samodzielnie. Badania opublikowane w 2010 roku w czasopiśmie „Journal of Agricultural and Food Chemistry” potwierdzają dużo lepszą przyswajalność niż rośliny strączkowe. Jednym z białek zawartych w nasionach konopi jest edystyna, czyli tzw. białko kompletne, globulina wchodząca w skład osocza krwi. Inne z nich to arginina. Pomaga utrzymać właściwe ciśnienie krwi oraz wpływa na rozszerzanie się naczyń krwionośnych, dzięki czemu krew przepływa swobodniej, zmniejsza też ryzyko powstawania płytek miażdżycowych i zakrzepów. Nasiona wzmacniają też układ immunologiczny, chronią przed infekcjami wirusowymi, bakteryjnymi i grzybiczymi. 

 Nasiona konopi - niełuskane

Bogatym źródłem błonnika pokarmowego są niełuskane nasiona konopi, w 100 gramach nasion znajduje się go aż 28g! Błonnik rozpuszczalny tworzy w żołądku lepki żel, mający ochronne działanie dla przewodu pokarmowego oraz zapewnia na dłużej uczucie sytości, co zapobiega podjadaniu między posiłkami. Błonnik nierozpuszczalny nazywa się czasami „szczotką fizjologiczną”, bo niczym szczotka wymiata z przewodu pokarmowego toksyny, konserwanty, uboczne produkty przemiany materii i niestrawione resztki pokarmów. 
Nasiona konopi siewnej są także źródłem witaminy E, która jest jednym z najsilniejszych antyoksydantów. Chroni organizm przed stresem oksydacyjnym i uszkodzeniem komórek, wywoływanym przez działanie wolnych rodników. Są one też bogatym źródłem magnezu, fosforu, cynku i żelaza, niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Konopia siewna to nie marihuana!

Badania naukowców z Kolegium Nauk Biologicznych i Kolegium Żywności, Rolnictwa i Zasobów Naturalnych Uniwersytetu Minnesoty w sposób niepodważalny udowodniły, że konopia siewna i konopia indyjska to dwie różne rośliny, które mają inny kod genetyczny. Nasiona konopi siewnej nie zawierają THC, czyli aktywnego składnika konopi indyjskiej, mającego działanie psychoaktywne. Spożywanie ich jest całkowicie bezpieczne i legalne, nie powoduje uzależnień ani stanów psychotycznych ani innych działań ubocznych.

Urozmaicone i smaczne menu

Nasiona konopi mają delikatny, orzechowy smak. Najlepiej prezentują się uprażone na suchej patelni lub świeżo zmielone. Mieląc samodzielnie ziarna konopi zawsze masz pewność, że zachowują wysokie właściwości odżywcze. Możesz dodać je do jogurtu, owsianki i musli, to także znakomita posypka do deserów, sałatek, kasz i makaronów. Urozmaicą smak domowych wypieków: ciast, ciastek i chleba.